مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

در بخش سوم سوره مبارکه نجم اشاره می کندکه حالا که ملائکه بدون اذن خداوند نمی توانند کاری بکنند ، و کاره ای نیستند چس خداوند همه کاره عالم است و می خواهد انسان را به توحید افعالی برساند.

یعنی هر فعلی در جهان اتفاق بیفتد فاعل حقیقی اش خداوند است و سر نخ همه افعال دست خداست و تأثیر این نگرش ارتباط انسان با خداوند است.

استاد قربانی:


  جهت دریافت فایل صوتی اینجا گلیک کنید
حجم: 26.1 مگابایت

در بخش دوم سوره قصد ابطال ادعای مشرکین است چون مشرکین مدعی بودند ما نمی توانیم بلاواسطه با خدا ارتباط داشته باشیم و برای همین ارتباط نیازمند واسطه هستیم که این واسطه ملائکه هستند...

خانم قربانی:


 جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 24 مگابایت

نکته مهم: «سوره مبارکه نجم از سوره های سجده دار قران است.»
این سوره دارای چهار بخش است که بخش اول دارای هجده ایه می باشد.

بخش اول یعنی این هیجده آیه اول مقداری پیچیدگی و سنگینی داشته و توجه بیشتری را لازم دارد ولی درعین‌حال که کمی ممکن است به روانی سایر آیات نباشد ولی بسیار زیبا و شیرین است .

خداوند در ابتدای سوره قسم می‌خورد قبلاً گفتیم هر جا قسم داریم پشت سرش، جواب قسم داریم...

استاد قربانی:


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 24.2 مگابایت

گفتیم بخش اول سوره  مسئله شق‌القمر معجزه خاصی که برای مشرکین ارائه شد ولی آنها نپذیرفتند و خداوند هشداری به انها داد که اگر همچنان بر مسیر تکذیب و انکار باشند عذاب حتمی بر انها می آید و در بخش دوم نمونه‌هایی از اقوام گذشته که اینها همین انکار را داشتند و برایشان معجزاتی امد ولی انکار کردند، این‌ها ذکر شده که اینان مبتلا به عذاب شدند و شاید این یک هشدار جدیدی باشد برای این کفار که ازین بترسند و عبرت بگیرند و دست‌بردارند بخش سوم  ان اخطار نهایی به این کفار است که  دست بردارید و عبرت بگیرید و عاقبت آخرتی اینهام بیان می‌شود که دنیاشون عذاب است و مثل این نمونه‌ها آخرت هم آخرت دردناکی خواهد بود...

استاد قربانی:


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 23.9 مگابایت

میلاد نور چشم مرتضی

می‌آیی از آبی‌ترین کرانه‌های نور؛ تا سخاوت دریایی تو عرصه‌ای باشد برای طلوع دومین خورشید امامت در تیرگی زمین.
کریم اهل بیت، ‌ای باغبان نور!
با خنده‌های غنچه به مهمانی آمدی،

ما جشن آفتابی آیینه تو را در چهرۀ علی به تماشا نشسته‌‌ایم

امروز، گل به خانه زهرا رسیده است

یعنی خدا جمال تو را آفریده است.

ای کمال سخاوت! زمین آغوش خود را گشوده است تا با تو بپیوندد و دل بی‌قرار خود را به دریای تو بزند.

ای کریم اهل بیت! تو آن آیه‌ای که از سوره کوثر نازل می‌شوی تا منجی روز محشر باشی. تو آمدی و پرده‌های شب را کنار زدی تا در زلالی سینه‌ات، پرنده ‌ایمان، دوباره اوج بگیرد.

ای چشمه سخاوت!
امشب، هر ستاره‌ای را که رصد می‌کنم، نام تو را می‌بینم که به وسعت یک آسمان شکیبایی، می‌درخشد و شوق پرواز را در دل عاشقانت به تپش وامی‌دارد.

دست‌های نیازمان را از چشمه سخاوتت کوتاه مکن؛ بگذار با وضو در نور امامتت، شیرینی کرامتت را چشیده باشیم!
ای شعله خدا
هم‌‌خانه با حسین
هم‌شانه با علی
چون چلچراغ علم
بر دل خوش آمدی!
امام غربت
ای امام غریب! آن‌که از آبروی تو وساطت می‌طلبد، تشنه باران هدایت توست و آن‌که حاجت را بهانه کرده، تشنه رفاقت با تو.

به حق شادی میلادت، قفل بسته چشمان ما را با عنایت و کرمت بگشای تا طعم سفره مهربانی تو را بچشیم؛ که هیچ زخمی از بارش کرامت بارانی‌ات بی‌مرهم نمی‌ماند؛ یا کریم اهل هدایت!

"السلام علیک یا کریم یا حسن المجتبی و رحمة الله و برکاته"

کریم اهل بیت خوش آمد

نیمه ماه مبارک بس شرافت دارد امشب

چون خدا بر بندگان خود عنایت دارد امشب

جشن میلاد حسن (ع) در عرش اعلا گشته بر پا

زین سبب بر لیلة الاسرا شباهت دارد امشب

میلاد کریم سبزپوش آل فاطمه، امام حسن (ع) مبارک

میلاد سبط اکبر مبارک


باب شانزدهم باب وجوب حسن الظن بالله و تحریم سوء الظن به( باب وجوب حسن ظن به خداوند و ترحیم بدگمانى نسبت به خدا)
از حدیث سوم  :عن ابى جعفر علیه السلام قال : وجدنا فى کتاب على علیه السلام ان رسول الله صلى الله علیه و آله قال على منبره : و الذى لا اله الا هو ما اعطى مومن قط خیر الدنیا و الاخره الا بحسن ظنه بالله و رجائه له و حسن خلقه و الکف عن اغتیاب المومنین و الذى لا اله الا هو لا یعذب الله مومنا بعد التوبه و الاستغفار الا بسوء ظنه بالله و تقصیر من رجائه له و سوء خلقه و اغتیاب المومنین و الذى لا اله الا هو لایحسن ظن عبد مومن بالله الا کان الله عند ظن عبده المومن لان الله کریم بیده الخیر یستحیى ان یکون عبده المومن قد احسن به الظن ثم یخلف ظنه و رجاء فاحسنوا بالله الظن و ارغبوا الیه .
ترجمه :
142 - امام باقر علیه السلام فرمود: در کتاب على علیه السلام یافتیم که رسول خدا صلى الله علیه و آله بر فراز منبر فرمود: سوگند به آن خدایى که جز او معبودى نیست به هیچ مومنین هرگز خیر دنیا و آخرت عطا نشده است مگر به خاطر چند خصلت : گمان نیکو به خداوند و امیدوارى به عطا و بخشش خدا و خوش خلقى و باز ایستادن از غیبت مومنان و سوگند به خدایى که جز او معبودى نیست خداوند هیچ مومنى را بعد از توبه و استغفار عذاب نمى کند مگر به سبب چند خصلت : بدگمانى اش به خداوند و کوتاهى نمودن در امید داشتن به خدا و بد اخلاقى و غیبت نمودن از مومنین و سوگند به خدایى که جز او معبودى نیست هیچ بنده مومنى گمان نیکو به خدا نمى کند مگر اینکه خداوند در نزد گمان نیکوى او حاضر است (و پاداش نیکو به او مى دهد) زیرا خداوند بخشنده است و تمامى خیر در دست اوست و شرم دارد از اینکه بنده مومنش به او گمان نیکى داشته باشد و آن گمان و امیدوارى اش به خطا رود پس به خداوند گمان نیکو داشته باشید و به سوى او میل داشته باشید و زارى کنید.
تا انتهای باب:
استاد رضا محمدی:
 
 جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 12.5 مگابایت
 

گفتیم بخش اول سوره اصل ازدواج را مطرح کرده که انذار از قیامت معجزه آورده‌شده ولی عکس العمل مردم عکس العمل نامناسبی است و اعراض کردند و دنبال هواهای نفسانی بوده‌اند 

قسمت دوم سوره ایه 9 تا 42 شرح نمونه‌هایی که انظارها را تکذیب کردند تشریح میشود خداوند پنج نمونه ذکر می‌کند از اقوامی که در گذشته بودند  و آیات خدا را تکذیب می‌کردند و عکس‌العمل غلطی داشتند

از این موارد دو تا مورد رو خوندیم و اکنون ادامه آیات:

استاد خانم قربانی:


 جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 24.9 مگابایت

از حدیث پانزدهم باب 15 استحباب کثره البکا من خشیه الله (باب استحباب زیاد گریستن از خوف خدا ) تا دومین حدیث از باب 16 - باب وجوب حسن الظن بالله و تحریم سوء الظن به ( باب وجوب حسن ظن به خداوند و ترحیم بدگمانى نسبت به خدا)

قال الصادق علیه السلام : ان الرجل لیکون بینه و بین الجنه اکثرمما بین الثرى الى العرش لکثره ذنوبه فما هو الا ان یبکى من خشیه الله عزوجل ندما علیها حتى یصیر بینه و بینها اقرب من جفنه الى مقلته .
ترجمه :

134 - امام صادق علیه السلام فرمود: به درستى که (گاه باشد) بین آدمى و بهشت به خاطر گناهان زیادش فاصله اى بیش از فاصله زمین تا عرش باشد پس چنین کسى را چاره اى نیست جز اینکه از خوف خداى عزوجل بگرید و بر گناهان خویش اشک ندامت بریزد تا فاصله او و بهشت نزدیکتر از فاصله پلک چشم تا مردمک چشم شود.


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 12.6 مگابایت

مختصر درباره ای از ما

مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)
مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

دسته بندی ها

حدیث هفته

حدیث 135

حضرت فاطمه سلام الله علیها

فَرَضَ اللّهُ الإِیمانَ تَطهیراً مِنَ الشِّرکِ... وَالزَّکاةَ زِیادَةً فِی الرِّزقِ.

خداوند ایمان را پاک کننده از شرک... و زکات را افزاینده روزى ساخت.

کتاب من لا یحضره الفقیه : ج ٣

بایگانی