مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

حدیث 12 باب 22 (باب وجوب العفه)   تا حدیث هفتم از باب 23 (باب وجوب اجتناب المحارم : وجوب خوددارى از حرامها )

عن رسول الله صلى الله علیه و آله فى خطبه له : و من قدر على امراه او جاریه حراما فترکها مخافه الله حرم الله علیه النار و آمنه من الفزع الاکبر و ادخله الجنه فان اصابها حراما حرم الله علیه الجنه و ادخله النار.

ترجمه :

از رسول خدا صلى الله علیه و آله در خطبه اى از آن حضرت روایت است که فرمود: کسى که بر زنى یا کنیزى به حرام دست یابد و از خوف خدا از ارتکاب حرام باز ایستد خداوند آتش را بر او حرام مى گرداند و او را از بى تابى بزرگ روز قیامت ایمن مى کند و او را وارد بهشت مى سازد ولى اگر به حرام افتاد خداوند نیز بهشت را بر او حرام و او را به دوزخ مى افکند.


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 13 مگابایت

حدیث 17 باب 21(وجوب پارسایى) تا حدیث 11 (باب وجوب پاکدامنى) باب 22:

حدیث هفدهم: عن ابى عبدالله علیه السلام قال : سمعته یقول : لایجمع الله لمومن الورع و الزهد فى الدنیا الا رجوت له الجنه .

ترجمه :

راوى گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که مى فرمود: خداوند براى مومنى در دنیا پارسایى و زهد را جمع نمى کند مگر اینکه من امید بهشت را براى او دارم
.

جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 14 مگابایت

امام رضا علیه السلام

مَن زارَها عارِفا بِحَقِّها فَلَهُ الجَنَّةُ ؛

هر کس او (حضرت معصومه سلام الله علیها) را با شناخت زیارت کند ، بهشت پاداش او خواهد بود

بحار الأنوار ج ١٠٢ ص ٢٦٦

🔸اربعین گیری بهترین راه برای دریافت علوم الهی
آیت الله جوادی آملی حفظه الله پیرامون چله موسوی می فرمایند:
 از اول ذی القعده تا دهم ذی الحجّه اربعین موسای کلیم است؛ این ایام ایامی است که حضرت موسی کلیم الله به کوه طور رفت و چهل شب در آنجا به مناجات پرداخت و تورات بر او نازل شد. این ایام به اربعین کلیمی مشهور است اما این نکته را باید مد نظر داشت که چله گیری اعراض از دنیاست نه اعراض از جامعه و خلق دنیا... .

 حضرت کلیم الهی موسی (سلام الله علیه) که از اول ذی القعده مهمان الهی در طور شد و بعد دَه شب هم اضافه شد چهل شب شد، آنها که اهل سیر و سلوک‌ و اربعین ‌گیری هستند از همین اربعین کلیمی خیلی استفاده می‌ کنند؛ گرچه اربعین برای همه مدت‌ سال است؛ اما از اول ذی قعده تا پایان دهه ذی حجّه این چهل شبانه ‌روز فرصت مناسبی است که «مَنْ‏ أَخْلَصَ‏ لِلَّهِ أَرْبَعِینَ یومَاً»، « مَن أَصبَحَ للهِ أَربَعِینَ صباحاً»، آن وقت «فَجَّرَ اللهُ ینَابِیعُ الْحِکْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلَی لِسَانِه‏». بسیاری از علما شاگرد همین اربعین بودند! همه درس ‌ها که در کتاب ‌ها نبود، اگر همه درس‌ ها در کتاب ها بود باید محدود می ‌شد؛ اینکه این همه علمای بزرگ مطالب تازه و جدید آوردند، چه در اصول دین چه در فروع دین، چه در اخلاقیات چه در حقوق، بخش وسیعی از اینها شاگرد همین اربعین بودند که از اول ذی قعده شروع می ‌شد تا پایان ذی قعده می ‌شود یکماه، آن دهه ذی حجّه که ضمیمه آن می ‌شد  چهل روز که ﴿وَ وَاعَدْنَا مُوسَی ثَلاَثِینَ لَیلَةً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیلَةً﴾.
    
🔹 مستحضرید که خدای سبحان آن جایزه خاص را فقط به مردان الهی می ‌دهد. مردان الهی کسانی ‌اند که محبوبی و مطلوبی غیر از خدا ندارند. نگاه کنید این حدیث شریف درباره «مَنْ‏ أَخْلَصَ‏ لِلَّهِ أَرْبَعِینَ یومَاً»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا کجا اخلاص را بُرد. یک وقت است که کسی آدم خوبی است می ‌خواهد به علوم برسد به معارف برسد، قرآن را بفهمد ولایت را بفهمد این مخلِص نیست برای اینکه او به دنبال عالِم شدن است. اگر غرض کسی این باشد که ولایت را بفهمد، نبوت را بفهمد، قرآن را بفهمد، چهل شبانه‌روز هم با اخلاص باشد گفتند به او چیزی نمی‌ دهند، برای اینکه به دنبال عالِم ‌شدن خودش است! کسی چهل شبانه ‌روز هیچ نخواهد الا لقاء الله، وگرنه او به دنبال قصد این است که عالِم بشود! این اخلاص نشد. این قدر کار دقیق است! این قدر صراط باریک است! این صراط که باریک است رقیق است دقیق است که به هیچ وجه قابل حساب نیست.
🔹 خیلی از ما خیال می ‌کنیم برای اینکه به بهشت برویم می‌ توانیم اربعین داشته باشیم از جهنم نجات پیدا کنیم، نه! «مَنْ‏ أَخْلَصَ‏ لِلَّهِ أَرْبَعِینَ یومَاً» هیچ چیزی نمی ‌خواهد جز لقای الهی. من از خدا جز خدا چیزی نخواهم!

حدیث نهم تا شانزدهم از باب 21 (باب وجوب الورع: وجوب پارسایى)

عن ابى جعفر علیه السلام قال : قال الله عزوجل ابن آدم اجتنب ما حرمت علیک تکن من اورع الناس .
ترجمه :
امام باقر علیه السلام فرمود: خداى عزوجل فرموده است : اى فرزند آدم ! از آنچه که بر تو حرام نموده ام دورى کن تا از پارساترین مردم باشى .


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 12.9 مگابایت

شهید حسن صیاد خدایی

خرداد ماه همواره آبستن حوادثی غیر مترقبه بوده؛ از تبعید امام و رحلت جانکاه معمار انقلاب اسلامی گرفته ... تا دیروز که منافقان کوردل یکی دیگر از رزمندگان بی نام و نشان این آب و خاک را جلوی درب منزلش به شهادت رساندند

در اولین خرداد ماه قرن جدید شهید عزیزی را از دست دادیم که حتی همسایگانش از شغل و حرفه اش بی اطلاع بودند در حالیکه سرویس اطلاعاتی اسرائیل منحوس از افکار و آراء وی در حفظ نظم منطقه خاور میانه به ستوه آمده بود و وقیحانه اعلام کردند که او را از میان برداشتیم...

شهیدی که امروز با بدرقه پر شکوه مردم تهران به خانه ابدیش و پیشگاه معبود ازلی خویش شتافت
       شهید حسن صیاد خدایی
هم او که تصویر شهادتش در یک پراید، قاب نمادینی بود که در تاریخ ماندگار  شد، تصویری که به بهترین نحو پاسخ شبهه «مدافعان حرم پول نجومی میگرفتند» را داد.

شاید صدها ساعت سخنرانی و برنامه نمیتوانست به این ظرافت ثابت کند که کسانی که به سوریه رفتند و جان شان را در راه دفاع از اسلام و اهل بیت تقدیم کردند، نه به دنبال پول بلکه به دنبال والاترین اهداف و آرمان های الهی بودند.کسانی که اتفاقا فرماندهان آنها نیز سطح زندگی شان مانند توده های مردم و بلکه کمتر از آنها بود.

چه عمر با برکتی که تصویر شهادتش هم جهاد تببین بود...

 امام خامنه ای:
هر دورانی سهم مؤمنین و مخلصین به نوعی و به اقتضایی است؛ همه هم جهاد فی سبیل الله است؛ برای همه هم خطر فدا شدن منافع و از جمله فنا شدن جان هست. یک وقت در جنگ است، یک وقت در حوزه ی علمیه است، یک وقت شهید اول و ثانی است، یک وقت در میدان سیاسی است، یک وقت در میدان پیشرفتهای اجتماعی است، یک وقت در انقلاب عظیمی مثل این انقلاب الهی است، یک وقت به خاطر تبیین حقایق دینی است مثل شهید مطهری و شهید بهشتی- هر وقت یک اقتضایی دارد.


کتاب جهادتبیین، حجت الاسلام سعید صلح میرزایی ـ صفحه۸۸

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

حدیث ششم :
 عن الولید بن عباس قال : سمعت ابا عبدالله علیه السلام یقول : الحسب الفعال و الشرف المال و الکرم التقوى .
ترجمه :

ولید بن عباس گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که مى فرمود: گوهر مرد و بزرگى او اعمال او است و شرافت و ارجمندى او دارایى اوست و کرامت و بزرگوارى او تقواى اوست .
حدیث ششم باب بیستم تا حدیث هشتم باب 21 باب وجوب الورع ( باب وجوب پارسایى )


جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
حجم: 13 مگابایت

مختصر درباره ای از ما

مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)
مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

دسته بندی ها

حدیث هفته

حدیث 135

حضرت فاطمه سلام الله علیها

فَرَضَ اللّهُ الإِیمانَ تَطهیراً مِنَ الشِّرکِ... وَالزَّکاةَ زِیادَةً فِی الرِّزقِ.

خداوند ایمان را پاک کننده از شرک... و زکات را افزاینده روزى ساخت.

کتاب من لا یحضره الفقیه : ج ٣

بایگانی