مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

 • صلی الله علیک یا ابا عبد الله

 • محرم 95

  یکی از نکاتی که باید در ارتباط کلامی با همسر رعایت شود، احترام گذاردن است، از دلایل بی احترامی زوجین نسبت به هم می توان نکاتی را برشمرد از جمله : 1. هیجانات(عصبانیت) 2. نگاه به گذشته منفی طرف مقابل 3 . روحیه انتقام گیری 4. قدرت ...  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 16.7 مگابایت

  بررسی زندگی مهدوی بر اساس دعای عهد؛ همه ما دوست داریم زندگیمان امام زمانی باشد، تربیتمان مهدوی باشد. دلمان می خواهد بچه هایمان در خط حضرت باشند. چه کنیم و چگونه کاری برای امام زمان انجام دهیم؟

  در این جلسه حدود هفت-هشت گام را بیان می کنیم تا بتوانیم حرکت منظمی در راه زندگی مهدوی و زمینه سازی ظهور حضرت داشته باشیم.
  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 14 مگابایت

  ادامه درس 22 (نامه بیست و هشتم) و مبحث قرائت و درایت (نامه55)؛ که یکی از معروفترین نامه های حضرت به معاویه است که طی آن حضرت معاویه را نصیحت می کند و او را پند و اندرز می دهد. این روش الاح کنندگی اسلام است که با هرکس حتی ظالمترین افراد از دریچه موعظه سخن می گوید...


  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 11 مگابایت

  در اهمیت دین شناسی و ضرورت آن می توان برهان عقلی آورد:

  1. فرض می گیریم تنها راه رسیدن به سعادت و خوشبختی دین است.

  2. عقل حکم می کند که انسان راه رسیدن به خوشبختی را بداند.


  در نتیجه عقل حکم می کند که انسان معرفت دین شناسی را به دست آورد...
   

  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 15.5 مگابایت

  "السلام علیکم یا اولیاء النعم"

  امام، انسان کامل است. خلیفه خداست. کارگزار او و واسطه فیض خداست. هر کس در هر جای عالم هر نعمتی دارد، امام ولی نعمت اوست. اینها عقل اول هستند . صادر نخستین و مجرای فیض خدا هستند. به عبارتی همه مخلوقات خدا عیال خدا هستند و امام کارگزار خداست. پس امام ولی نعمت است. به همین اعتبار فقیرترین مخلوقات امام است چون نیازی که امام به خدا دارد، بیش از همه مخلوقات است. همانطور که هر چه عیال انسان بیشتر باشد، نیازش بیشتر است ، پیامبر هم که همه امت اسلام عیالات او هستند بیش از بقیه به خدا نیازمند است...  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 17.4 مگابایت

  در آیات پیشین سوره حدید، خداوند متعال پس از تأکید بر بی نیازی خویش و بیان بخشی از اوصاف جمال و جلال خود، مؤمنان را به انفاق فراخوانده و آنان را به قرض دادن به خدا ترغیب می کند. در این بخش از آیات زمان دریافت اجر و نحوه آن را بیان می نماید.

  هر آدمی به تناسب اعمال و رفتارش نور و ظلمت با خود به جهان باقی می برد. هر چه اعمال او بهتر و زیباتر باشد هاله اطراف او نورانی تر و هر چه کفر و نفاق و ... او بیشتر باشد، هاله ظلمانی تری در اطراف او پراکنده می شود...


  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 12.5 مگابایت

  با توجه به درخواست استاد گرامی ، جناب آقای دکتر قنبری؛ مبنی بر ادامه مباحث نامه 31 نهج البلاغه و جهت قرار گرفتن دوستان علاقمند در فضای بحث، جلسات 30 الی 32 این نامه با شرح و تبیین دکتر قنبری در این قسمت قرار داده شد.

  دوستان می توانند برای گوش کردن به ادامه این مباحث به قسمت ( جلسات آموزشی - نهج البلاغه دکتر قنبری) مراجعه و به فایل مورد نظر دسترسی داشته باشند. مباحث قبلی این نامه ( 1-29) نیز به تدریج در همین قسمت بارگذاری خواهد شد.

  إن شاء الله - به امید اینکه مفید واقع گردد.

  "و من الله التوفیق"

  جلسه 30 :

  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 12.3 مگابایت

  جلسه 31 :

  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 12.1 مگابایت

  جلسه 32 :
  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 11.3 مگابایت

  درس 22 - ادامه نامه 28 که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در جواب معاویه نوشتند:
  ... در حضور حضرت از او تعریف کرده و او را مدح کردند. حضرت علی علیه السلام فرمود " الله إنک أعلم بی من نفسی و أنا آعلم بنفسی منهم ، اللهم اجعلنا خیراً ممّا یظنّه"
  ما معمولاً خودمان را بهتر از آنچه که هستیم نشان می دهیم . حضرت می فرماید: خدایا من را بهتر از آنچه که گمان می کنند قرار بده...


  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 26.5 مگابایت

  زندگی حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام در طول تاریخِ زندگی پنجاه و چند ساله‌ی آن بزرگوار، همه درس است: دوران کودکی او درس است، دوران جوانی او درس است، در دوران امامت امام حسن علیه‌السّلام رفتار او درس است، بعد از شهادت امام حسن علیه‌السّلام رفتار او همه درس است.

  این‌جور نبود که کار امام حسین فقط در آن روز آخر باشد، لکن حادثه‌ی کربلا این‌قدر عظمت دارد، این‌قدر درخشنده است که مثل خورشیدی همه‌ی نورهای دیگر را تحت‌الشّعاع قرار میدهد؛ والّا خطابه‌ی امام حسین علیه‌السّلام خطاب به علما و بزرگان و صحابه و تابعین در منی‌ - که در کتب حدیث ذکر شده است - یک سند تاریخی است؛ نامه‌ی آن بزرگوار خطاب به علما و بزرگان و پایه‌ها و ارکان دینی در زمان خودش - «ثُمَّ انتُم ایَّتُها العِصابَة، عِصابَةٌ بِالعِلمِ مَشهورَة...» که در کتب معتبر حدیث نقل شده است - یک سند تاریخی مهم است؛ رفتارهای آن بزرگوار؛ برخوردش با معاویه، نامه‌اش به معاویه؛ حضورش در کنار پدر در دوران کوتاه خلافت امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاة و السّلام؛ همه‌ی اینها قدم‌ به‌ قدم درس است؛ منتها حادثه‌ی عاشورا چیز دیگری است.

  درس حسین‌بن‌علی علیه‌الصّلاة و السّلام به امّت اسلامی این است که برای حقّ، برای عدل، برای اقامه‌ی عدل، برای مقابله‌ی با ظلم، باید همیشه آماده بود و باید موجودی خود را به میدان آورد؛ در آن سطح و در آن مقیاس، کار من و شما نیست؛ امّا در سطوحی که با وضعیّت ما، با خُلقیّات ما، با عادات ما متناسب باشد چرا؛ باید یاد بگیریم.


  امه‌ی آن بزرگوار خطاب به علما و بزرگان و پایه‌ها و ارکان دینی در زمان خودش:

  ثُمَّ أَنْتُمْ أَیَّتُهَا الْعِصَابَةُ عِصَابَةٌ بِالْعِلْمِ‏ مَشْهُورَةٌ وَ بِالْخَیْرِ مَذْکُورَةٌ وَ بِالنَّصِیحَةِ مَعْرُوفَةٌ وَ بِاللَّهِ فِی أَنْفُسِ النَّاسِ مَهَابَةٌ یَهَابُکُمُ الشَّرِیفُ وَ یُکْرِمُکُمُ الضَّعِیفُ وَ یُؤْثِرُکُمْ مَنْ لَا فَضْلَ لَکُمْ عَلَیْهِ وَ لَا یَدَ لَکُمْ عِنْدَهُ تَشْفَعُونَ فِی الْحَوَائِجِ إِذَا امْتَنَعَتْ مِنْ طُلَّابِهَا وَ تَمْشُونَ فِی الطَّرِیقِ بِهَیْبَةِ الْمُلُوکِ‏ وَ کَرَامَةِ الْأَکَابِرِ أَ لَیْسَ کُلُّ ذَلِکَ إِنَّمَا نِلْتُمُوهُ بِمَا یُرْجَى عِنْدَکُمْ مِنَ الْقِیَامِ بِحَقِّ اللَّهِ وَ إِنْ کُنْتُمْ عَنْ أَکْثَرِ حَقِّهِ تَقْصُرُونَ فَاسْتَخْفَفْتُمْ بِحَقِّ الْأَئِمَّةِ فَأَمَّا حَقَّ الضُّعَفَاءِ فَضَیَّعْتُم‏... .
  ترجمه :
  امام حسین علیه‌السلام فرمودند: ... سپس شما اى گروه، گروهى که به علم شهرت دارید، و به نیکى از شما یاد مى‏‌کنند، و به خیر خواهى و اندرزگویى شناخته‌‏اید، و به سبب خدا در نزد مردمان صاحب احترامید، و بزرگان از شما بیمناکند، و ناتوانان شما را بزرگ مى‏‌دارند، و آن کس که فضلى و حقى براو ندارید شما را بر خود برمى‏‌گزیند، شما که در باره نیازمندیهاى مردم میانجیگرى مى‏‌کنید و در راهها با هیئت شاهان و احترام سران و بزرگان گام برمى‏‌دارید، آیا همه‏ اینها بدان امید نیست که به استوار داشتن حق خدا قیام کنید؟ اگر چه درباره این امر کارى که باید نکردید، چنان که حق امامان را نیز ناچیز شمردید، و همچنین حق ناتوانان را ضایع کردید.

  بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم - 1392/03/22

  می خواهید بدانید بیشترین دعای امیر مؤمنان علی علیه السلام چه بود ؟ مولای ما امیرالمؤمنین خیلی دعا می کردند ولی در روایت داریم : « بیشترین دعای حضرت این آیه سوره اعراف بود : " کان أکثر دعاء علیٍّ علیه السلام ؛ ربّنا هب لنا  من أزواجنا و ذریاتنا قرّة أعین واجعلنا للمتقین إماماً "»

  سخنران : حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

   

  برای دریافت فایل صوتی کلیک کنید.
  حجم: 10.3 مگابایت

  دسته بندی ها

  حدیث هفته

  ثواب حزن عاشورا

  امام رضا علیه السلام

  مَن کانَ یَومُ عاشوراءَ یَومَ مُصیبَتِهِ وحُزنِهِ وبُکائهِ ، یَجعَلِ اللَّهُ عزَّوجلَّ یَومَ القِیامَةِ یَومَ فَرَحِهِ وسُرورِهِ

  هر که روز عاشورا روز سوگوارى و اندوه و گریه اش باشد، خداوند عز و جل روز قیامت را روز شادى و سرور او قرار دهد

  علل الشرائع : ص 227 ح 2؛ دانشنامه امام حسین علیه السلام: ج10، ص10