دعا ، ارتباط با خدا – ۵

تاریخ: ۱۶-تیر-۱۳۹۴

قرآن درباره شب قدر می‌فرماید: هر چیزی را به اندازه قرار دادیم. برای هر چیزی قدری قرار دادیم. «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فی‏ لَیْلَةِ الْقَدْرِ» (قدر/۱) ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم. شب قدر در ماه رمضان است. از کجا می‌دانیم که شب قدر در ماه رمضان است؟ دو آیه قرآن را که کنار هم بگذاریم، معلوم می‌شود شب قدر در ماه رمضان است. یک آیه سوره بقره که می‌گوید: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآن» (بقره/۱۸۵)، قرآن در ماه رمضان آمد. یک آیه هم می‌گوید: قرآن در شب قدر آمد. پس دو آیه داریم. یک آیه می‌گوید: قرآن در شب قدر نازل شده است. یک آیه می‌گوید: قرآن در ماه رمضان نازل شده است. اگر دو آیه را کنار هم بگذاریم، معلوم می‌شود شب قدر در ماه رمضان است. در این که شب قدر کدام شب از ماه رمضان است، شب نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم را گفته‌اند. یعنی سه شب را گفته‌اند ولی مهمترین آن شب بیست و سوم است.

شب قدر چه شبی است؟ شبی است که قرآن نازل شد. «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فی‏ لَیْلَةِ الْقَدْرِ» قدر/۱٫

شب قدر آنچه بنا است در یک سال به آدم برسد، امضاء می‌شود.

همه‌ی فرشته‌ها می‌آیند زمین «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ» قدر/۴ شب قدر فرشته‌ها می‌آیند زمین خدمت حضرت مهدی (عج) می‌رسند.

شب قدر مال یک سال است یا هر سال؟ شب قدر مال هر سال است.

هر سال یک شب قدری دارد. و در هر سال شب قدر فرشته‌ها نازل می‌شوند.

زمانی که پیامبر بود فرشته‌ها خدمت پیامبر می‌رسیدند. باید در هر زمان شخصی باشد مثل پیامبر و دارای کمالات و صفات پیامبر که لیاقت داشته باشد. که فرشته‌ها خدمت او برسند. یعنی در هر زمانی ما یک امام معصومی می‌خواهیم ادامه مطلب

چشیدن مزه ماه رمضان

خطراول برای جوانها و نوجوانها چشم است. اگر از زبانش مراقبت کند ، یعنی غیبت نکند، دروغ نگوید، از گناه مراقبت کند، گناه چشم و گوش و زبان را مراقبت کند و در جمعی ننشیند که دوستانش نشسته اند دارند غیبت می کنند و هر حرفی دلشان می خواهد می زنند . اگراینها را مراقبت کند، روزه اش قبول می شود و مزه ماه رمضان را می چشد .

مزه ماه رمضان خیلی است. اما اگر آدم یک ذره اش را هم بچشد، خوب است.  یک ذره اش هم خیلی است چه برسد به بیشترش . بنا براین توصیه این است. البته معمولاً دوستان ما مراقبت می کنند . آنهایی که مراقبت می کنند، یک ذره بیشتر مراقبت کنند. مثلاً یک خانم دارد عبور می کند، به چادرش هم نگاه نکنم . به صورتش نگاه نمی کنم .  گاهی چادر یک مقداری بدن را نشان می دهد. آن را هم نگاه نکنم . آدم هر چه بیشتر مراقبت کند، بهره ماه رمضانش بیشتر می شود .

رمضان در کلام ائمه معصومین:

تاریخ: ۱۶-تیر-۱۳۹۴

٣١- فضیلت ماه رمضان
قال رسول الله صلى‌الله‌علیه‌وآله: «انّ ابواب السماء تفتح فى اول لیلة من شهر رمضان و لا تغلق الى اخر لیلة منه». (بحارالانوار، ج٩٣، ص٣۴۴)
رسول خدا صلى‌الله‌علیه‌وآله فرمود: درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.

٣٢- اهمیت ماه رمضان
قال رسول الله صلى‌الله‌علیه‌وآله: «لو یعلم العبد ما فى رمضان لود ان یکون رمضان السنة». (بحارالانوار، ج٩٣، ص٣۴۶)
رسول خدا صلى‌الله‌علیه‌وآله فرمود: اگر بنده مى‌دانست که در ماه رمضان چیست [و چه برکتى وجود دارد] دوست مى‌داشت که تمام سال، رمضان باشد.

۱۶۶ – تلاوت قرآن کریم

تاریخ: ۱۶-تیر-۱۳۹۴

تلاوت صفح۰ ۱۶۶:

قطره ای از دریای بیکران کلام الهی:

آیه شماره ۳۸  ازسوره مبارکه فرقان
وَعَادًا وَ ثَمُودَاْ وَ أَصْحَابَ الرَّسّ‏ِ وَ قُرُونا بَین ذَالِکَ کَثِیرًا
(همچنین) قوم عاد و ثمود و اصحاب الرس ( گروهی که درختان صنوبر را می‏ پرستیدند) و اقوام بسیار دیگری را که در این میان بودند ، هلاک کردیم!

نکات تفسیری:
۱- سنّت الهى فرستادن رسولان براى هدایت مردم و هلاکت تکذیب کنندگان آنان بوده است. « کذّبوا الرسل اغرقناهم… وعاداً و ثمودَ …»

صفحه 1 از 23312345...102030...انتها
طراحی و اجرای قالب M3G.ir