مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

 • تسلیت ایران عزیز

 • مرگ بر حقوق بی بشر

 • صلوات خاصه امام رضا (ع)

  باب 47 ، باب صحه التوبه من الکبائرحیح بودن توبه از گناهان کبیر)

  حدیث 455 :

  عن ابى عبدالله علیه السلام قال : (ان الله لایغفر ان یشرک به و یغفر ما دون ذلک لمن یشاء) الکبائر فما سواها قال : قلت دخلت الکبائر فى الاستثناء قال : نعم .

   امام صادق علیه السلام این آیه را قرائت فرمود: (به راستى کهخ خداوند شرک ورزیدن به خود را نمى بخشاید ولى غیر از شرک را براى هر کسى که بخواهد مى بخشد) (126) سپس فرمود: چه گناه کبیره باشد و چه صغیره . رواى گوید: عرض کردم : اینکه در آیه آمده است که غیر شرک را مى بخشد آیا شامل گناهان کبیره هم مى شود؟ حضرت فرمود: آرى .

  استاد محمدی در این جلسه حدیث اول تا دهم باب 47 را تبیین می نماید:   جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 15.3 مگابایت

  حدیث 28 تا انتهای باب 46

  عن ابى عبدالله علیه السلام قال : وجدنا فى کتاب على علیه السلام الکبائر خمسه الشرک و عقوق الوالدین و اکل الربا بعد البینه و الفرار من الزحف و التعرب بعد الهجره .

  ترجمه :

  امام صادق علیه السلام فرمود: در کتاب على علیه السلام یافتیم که : گناهان کبیره پنج گناهند: شرک و آزار رساندن به پدر و مادر و رباخوارى پس از آگاهى و گریختن از جهاد و به حالت اعرابى بازگشتن پس از هجرت نمودن  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 19.1 مگابایت

  حدیث 13 تا 24 باب 46

  عن مسعده بن صدقه قال سمعت ابا عبدالله علیه السلام یقول : الکبائر القنوط من رحمه الله و الیاس من روح الله و الامن من مکر الله و قتل النفس التى حرم الله و عقوق الوالدین و اکل مال الیتیم ضلما و اکل الربا بعد البینه و التعرب بعد الهجره و قذف المحصنه و الفرار بعد ازحف .

  ترجمه :

  مسعده بن صدقه گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که مى فرمود: گناهان کبیره عبارتند از: ناامیدى از رحمت خداوند و مایوس گشتن از مهربانى خدا و ایمنى از مکر الهى و کشتن نفسى که خداوند کشتن او را حرام گردانیده و آزار رساندن به پدر و مادر و خوردن مال یتیم از روى ستم و ربا خوارى بعد از آگاهى ، و به حالت اعرابى بازگشتن پس از هجرت ، و نسبت ناروا دادن به زن شوهردار و فرار نمودن از جهاد.

  استاد محمدی:  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 15.8 مگابایت

  حدیث چهارم باب 46 تا حدیث دوازدهم  :

  عن عبید بن زراره قال : سالت ابا عبدالله علیه السلام عن الکبائر فقال : هن فى کتاب على علیه السلام سبع الکفر بالله و قتل النفس و عقوق الوالدین و الک الربا بعد البینه و اکل مال الیتیم ظلما و الفرار من الزحف و التعرب بعد الهجره قال : فقلت ، هذا اکبر المعاصى فقال : نعم قلت : فاکل الدرهم من مال الیتیم ظلما اکبر ام ترک الصلاه قال : ترک الصلاه قلت : فما عددت ترک الصلاه فى الکبائر قال : اى شى ء اول ما قلت لک قلت : الکفر قال : فان تارک الصلاه کافر یعنى من غیر عله .

  ترجمه :

   عبید بن زراره گوید: از امام صادق علیه السلام درباره گناهان کبیره سوال کردم حضرت فرمود: گناهان کبیره چنانکه در کتاب على علیه السلام آمده است هفت گناه است : کفر به خداوند و کشتن نفس (محترم ) و آزار رساندن به پدر و مادر و خوردن ربا بعد از آشنایى و آگاهى از آن و مال یتیم را به ستم خوردن و فرار از جهاد و پس از هجرت به دارالایمان دوباره به حالت اعرابى بودن بازگشتن . عبید بن زراره گوید: عرض کردم : آیا اینها بزرگترین گناهانند؟ حضرت فرمود: آرى . عرض کردم : پس آیا یک درهم از مال یتیم را به ستم خوردن بزرگتر است یا ترک نمودن نماز؟ حضرت فرمود: ترک نمودن نماز. عرض کردم : پس چرا ترک نماز را در شمار گناهان کبیره نیاوردى ؟ حضرت فرمود: اولین چیزى که از گناهان کبیره برایت بر شمردم چه بود؟ عرض کردم : کفر. حضرت فرمود: به راستى کسى که بدون علت (موجهى ) نماز خود را ترک کند کافر است

  استاد محمدی:


   برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 13.5 مگابایت

  حدیث اول باب 46: عن ابن محبوب قال کتب معى بعض اصحابنا الى ابى الحسن علیه السلام یساله عن البکائر کم هى و ما هى ؟ فکتب الکبائر من اجتنب ما وعد الله علیه النار کفر عنه سیئاته اذا کان مومنا و السبع الموجبات قتل النفس الحرام و عقوق الوالدین و اکل الربا و التعرب بعد الهجره و قذف المحصنه و اکل مال الیتیم و الفرار من الزخف .

  ترجمه :

  ابن محبوب گوید: یکى از اصحاب ما همراه با من به امام رضا علیه السلام نوشتیم که : کبائر چند تاست و کدامند؟ حضرت در پاسخ نوشت : هر کس از گناهانى که خداوند بر آنها وعده آتش دوزخ را داده است دورى کند اگر مومن باشد خداوند از گناهانش چشم پوشى مى کند و هفت گناهى که موجب آتش است عباتند از:

  کشتن نفسى که کشتنش حرام است و آزردن پدر و مادر و ربا خوارى و بازگشتن به حالت اعرابى پس از هجرت نمودن (به دار الایمان ) و نسبت زنا دادن و متهم کردن زن شوهر دار و خوردن مال یتیم و گریختن از جهاد.

  استاد محمدی:  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 14.8 مگابایت

  حدیث دوم باب 45 تا انتهای باب 45

  عن ابى عبدالله علیه السلام فى قول الله عزوجل : (ان تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه نکفر عنکم سیئاتکم و ندخلکم مدخلا کریما) قال : الکبائر التى اوجب الله عزوجل علیها النار.

  ترجمه :

   امام صادق علیه السلام درباره گفتار خداى عزوجل که مى فرماید: (اگر خوددارى کنید از کبیره هایى که از آنها نهى شده اید از گناهانتان در مى گذریم و شما را در محلى گرامى در مى آوریم ) فرمود: مراد از کبیره ها، گناهانى هستند که خداى عزوجل بر انجام آنها آتش دوزخ را واجب ساخته است

  استاد محمدی:  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 13.3 مگابایت

  حدیث 12 باب 43 تا آخر حدیث اول باب 45؛

  -حدیث دوازدهم:

   قال رسول الله صلى الله علیه و آله : ان الله کتم ثلاثه فى ثلاثه کتم رضاه فى طاعته و کتم سخطه فى معصیته و کتم و لیه فى خلقه فلا یستخفن احدکم شیئا من الطاعات فانه لایدرى فى ایها رضى الله و لا یستقلن احدکم شیئا من المعاصى فانه لایدرى فى ایها سخط الله و لایزرین احدکم باحد من خلق الله فانه لایدرى ایهم ولى الله .

   

   

  ترجمه :

   

   

   رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: همانا خداوند سه چیز را در سه چیز پنهان نموده است : رضایت و خوشنودى اش را در طاعتش و خشمش را در معصیت و مافرمانى اش و ولى خود را در میان خلقش پنهان ساخته است پس مبادا کسى از شما یکى از طاعات را سبک بشمرد زیرا او نمى داند که رضایت و خوشنودى خداوند در کدام طاعت او پنهان است و مبادا یکى از معصیتها را کم بشمرد زیرا او نمى داند که خشم خدا در کدامیک از گناهان نهان است و مبادا یکى از خلق خدا را بى قدر و ارزش بداند زیرا نمى داند که کدامیک از آنها ولى خداوند است .

   

   

  استاد محمدی:

   


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 13.5 مگابایت

  حدیث اول تا یازدهم باب 43

  حدیث اول باب : قال ابو عبدالله علیه السلام : اتقوا المحقرات من الذنوب فانها لاتغفر قلت : و ما المحقرات ؟ قال : الرجل یذنب الذنب فیقول : طوبى لى ان لم یکن لى غیر ذلک .

  ترجمه :

  امام صادق علیه السلام فرمود: از گناهانى که کوچک شمرده مى شوند بترسید زیرا آنها بخشیده نمى شوند. رواى گوید: عرض کردم : گناهان کوچک کدامند؟ حضرت فرمود: اینکه مرد گناهى کند و بگوید: خوشا به حال من اگر جز این گناه گناهى دیگر نداشتم .

  استاد : حجت الاسلام رضا محمدی


  جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 13.7 مگابایت

  عزای خاتم الانبیاء

   

  بوی غم می آید از شهر رسول                                       بوی اشک حیدر و آه بتول

  آسمانی ها همه دل بی شکیب                                   بر لب شیر خدا امن یجیب

  لحظه ها لبریز از دل وا پسی                                    فاطمه گریان ز داغ بی کسی

  می چکد بر گونه ها با صد محن                               دانه دانه اشک از چشم حسن

  اینک، غم گرفته عالمین                                      بغض کرده گوشه ی خانه حسین

  سخنرانی عزاداری  ۲۸ ماه صفر

  ▪️ پیامبر خدا صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله‌ که خودشان نمونه رفتار و اخلاق نیکو برای مسلمانان بودند، با مردم با خوش رویی رفتار میکردند، حتی به کودکان سلام می دادند و با یاران، نزدیکان و همه مردم با خوش اخلاقی رفتار میکردند...

  استاد علی پناه:


   

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 10.8 مگابایت

   

  حسن شدی که غریبی همیشه ناب بماند                 رد دو دست ابالفضل روی آب بماند

  حسن شدی که سوال غریب کیست در عالم              میان کوچه و گودال بی جواب بماند

  ▪️ امام مجتبی علیه‌السلام از دو جهت حَسَن بودند، هم خَلق ایشون حسن بود هم خُلق او حسن بود...

  ایشون خیلی شبیه پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه بود، هم خَلقاً هم خُلقاً!

   

  ▪️ سخنرانی عزاداری  ۲۹ ماه صفر

  استاد علی پناه:

   


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 12.6 مگابایت

   

   

   

  ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‎‌‎‎‌‎‌‌‎‎‌‎‌‌‎‌‎‌‎‌‎‌‌‎‌‌‎‌‎‎‌‎‌‌‎‎‌‎‌‌‎‌‎‌‎‌‎‌‌‎‌‌‎‌‎‎‌‎‌‌‎‎‌‎‌‌‎‌‎‌‎‌‎‌‌‎‎‌‌‎‌‎‎‌‎‌‌‎‎‎‎‌‌‎‌‎‌‎‌‎‌‌‎‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای آسمان گرفتی از ما سه مقتدا را                 پیغمبـر و رضـا و امام مجتبـی را

  ▪️ سخنرانی عزاداری  آخر ماه صفر - شهادت حضرت علی بن موسی الرضا  علیه آلاف التحیة والثناء

  سخنران: استاد علی پناه


   

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 10.8 مگابایت

  آخرین جلسه سخنرانی عزاداری محرم۱۴۰۲

  🎤: استاد علی پناه

   

  فرازی دیگر از زیارت جامعه کبیره در سیره اهل بیت علیهم السلام: وَ صَبَرْتُمْ عَلَى مَا أَصَابَکُمْ فِی جَنْبِهِ...

   


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید
  حجم: 13.3 مگابایت

  مختصر درباره ای از ما

  مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)
  مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

  دسته بندی ها

  حدیث هفته

  حدیث 135

  حضرت فاطمه سلام الله علیها

  فَرَضَ اللّهُ الإِیمانَ تَطهیراً مِنَ الشِّرکِ... وَالزَّکاةَ زِیادَةً فِی الرِّزقِ.

  خداوند ایمان را پاک کننده از شرک... و زکات را افزاینده روزى ساخت.

  کتاب من لا یحضره الفقیه : ج ٣