مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

 • 25ا

  تلاوت صفحه 495 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 16  از سوره مبارکه لقمان
   یَا بُنَىَّ إِنَّهَآ إِن تَکُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَکُن فِى صَخْرَةٍ أَوْ فِى السَّمَوَاتِ أَوْ فِى الْأَرْضِ یَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ
  اى فرزندم! اگر (عمل تو) همسنگ دانه ‏ى خردلى باشد و در دل تخته سنگى یا در آسمان‏ها یا در زمین نهفته باشد، خداوند آن را (در قیامت براى حساب) مى ‏آورد، زیرا که خداوند دقیق و آگاه است.
  نکات تفسیری :

  1- ایمان انسان به حضور عملش در قیامت، سرچشمه‏ ى اصلاح اوست. «اِن تک مثقال حبّة... یأت بها اللّه»
  2- در یک ارزیابى و نظارت کامل، باید کوچک‏ترین کارها نیز مورد توجّه قرار گیرد. «مثقال حبّة من خردل»
  3- خداوند به همه چیز آگاه و بر همه چیز تواناست. «یأت بها اللّه... لطیف خبیر»
  4- اعمال انسان، در این جهان از بین نمى‏ رود. «یأت بها اللّه»
  5-حسابرسى خداوند دقیق است، زیرا او لطیف است. «لطیفٌ خبیر»

  همایش ازدواج سالم

  همایش ازدواج سالم با محموریت اصلاح باورهای غلط در ازدواج با سخنرانی دکتر عزیزی در روز جوان 29 اردیبهشت ماه برگزار گردید.

  در این همایش معیارهای شناخت ، معیارهای همسر گزینی و ... مطرح گردید:


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 21.5 مگابایت

   

   

  تلاوت صفحه 494 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

   

  آیه شماره 17  از سوره مبارکه حجرات
   یَمُنُّونَ عَلَیْکَ أَنْ أَسْلَمُواْ قُل لَّا تَمُنُّواْ عَلَىَّ إِسْلاَمَکُم بَلِ اللَّهُ یَمُنُّ عَلَیْکُمْ أَنْ هَدَاکُمْ لِلْإِیمَانِ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ
  آنان بر تو منّت مى‏ گذارند که اسلام آورده اند. بگو: اسلام آوردنتان را بر من منّت ننهید، بلکه این خداوند است که بر شما منّت دارد که شما را به سوى ایمان هدایت کرد، اگر راست مى ‏گویید.
  نکات تفسیری :

  1-خداوند به اسلام و ایمان و عبادت ما احتیاج و نیازى ندارد. «لاتمنّوا علىّ»
  2- نشانه‏ ى ایمان صادقانه، خود را منّت‏ دار خداوند دانستن است، نه منّت گذاشتن بر او. «لاتمنّوا... بل اللَّه یمنّ... ان کنتم صادقین» (مسلمان واقعى خود را طلبکار خدا نمى‏ داند.)
  3- منّت نهادن بر پیامبر، در حقیقت منّت گذاردن بر خداست. (خداوند پاسخ منّت بر پیامبرش را آنگونه مى ‏دهد که گویا منّت بر او گذاشته ‏اند.) «یمنّون علیک... بل اللَّه یمنّ...»
  4- شما اسلام آوردن خود را منّت مى‏ گذارید، «یمنّون علیک ان اسلموا» در حالى که خداوند شما را به مرحله‏ ى ایمان هدایت فرموده است. «هداکم للایمان»
  5- مقصد نهایىِ تکامل انسان، ایمان است، «هداکم للایمان» نه تظاهر به اسلام، زیرا منافقان نیز در ظاهر چنین مى‏ باشند.

  در سوره بقره آیه 272 می فرماید : هدایت اینها با تو نیست . خدا هر کس را بخواهد هدایت می کند . مگر نه اینکه خدا پیامبر را برای هدایت مردم فرستاده، پس چرا می گوید خدا هر کس را بخواهد هدایت می کند ؟...

  باید دقت کنیم هر جا در قرآن از هدایت سخن گفته، به یک معنی نیست چون دو نوع هدایت داریم : هدایت گاهی به معنای نشان دادن راه است . مثل اینکه کسی آدرسی را می پرسد و ما به او می گوییم از این خیابان ، سمت راست ، کوچه دوم... این نوعی هدایت است ولی فقط در حد نشان دادن راه که به آن ارائه طریق می گویند. ولی گاهی وقتی کسی آدرسی می پرسد، دست او را می گیریم و او را به مقصد می رسانیم که اصطلاحاً به این نوع هدایت ایصال به مطلوب گفته می شود. هدایتهایی که قرآن از آن صحبت کرده هر دو نوع هدایت را شامل می شود....

  دریافت فایل pdf جلسه چهاردهم

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 16.8 مگابایت

  تلاوت صفحه 493 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 15  از سوره مبارکه حجرات
   إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُواْ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ‏یَرْتَابُواْ وَ جَاهَدُواْ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِى سَبِیلِ اللَّهِ أُوْلَئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ‏
  مؤمنان، تنها کسانى هستند که به خدا ورسولش ایمان آورده و دچار تردید نشدند و با اموال و جانهاى خود در راه خدا جهاد کردند. اینانند که (در ادّعاى ایمان) راستگویانند.
  نکات تفسیری :

  1- ایمان به پیامبر، در کنار ایمان به خداوند لازم است. «آمنوا باللّه و رسوله»
  2- نشانه‏ ى ایمان واقعى، پایدارى و عدم تردید در آن است. «ثمّ لم یَرتابوا»
  3- ایمان، امرى باطنى است که از راه عمل شناخته مى ‏شود. «انّما المؤمنون الّذین... جاهدوا...»
  4- ایمان بدون جهاد، شعارى بیش نیست. «جاهدوا باموالهم و انفسهم...» (کمال ایمان به گذشت از جان و مال است.)
  5- در فرهنگ اسلام، جهاد مالى و جانى، باید در راه خدا باشد. «جاهدوا... فى سبیل اللّه»

  تلاوت صفحه 492 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 14  از سوره مبارکه حجرات
   قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُواْ وَلَکِن قُولُواْ أَسْلَمْنَا وَ لَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِى قُلُوبِکُمْ وَإِن تُطِیعُواْ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَا یَلِتْکُم مِّنْ أَعْمَالِکُمْ شَیْئاً إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ
  آن اعراب بادیه ‏نشین گفتند: ما ایمان آورده‏ ایم، به آنان بگو: شما هنوز ایمان نیاورده‏ اید، بلکه بگوئید: اسلام آورده‏ ایم و هنوز ایمان در دلهاى شما وارد نشده است و اگر خدا و رسولش را اطاعت کنید، خداوند ذرّه‏ اى از اعمال شما کم نمى‏ کند. همانا خداوند آمرزنده مهربان است.
  نکات تفسیری :

  1- هر کس حریم خود را حفظ کند و بیش از آنچه هست خود را مطرح نکند. «قولوا اَسلَمنا»
  2- اسلام، امرى ظاهرى است، ولى ایمان، به دل مربوط است. «فى قلوبکم»
  3- راه رسیدن به ایمان، اطاعتِ عملى است، نه ادّعاى زبانى. «لما یدخل الایمان... و ان تُطیعوا اللَّه و رسوله...»
  4- خداوند، عادل است وذرّه ‏اى از پاداش عمل انسان را کم نمى‏ کند. (مدیریّت صحیح آن است که ذرّه‏ اى از حقوق دیگران کم‏ گذاشته نشود.) «لا یَلِتکم من اعمالکم شیئاً»
  5- اطاعت از خدا و رسول، زمینه دریافت بخشش و رحمت الهى است. «تطیعوا... انّ اللّه غفور رحیم»

  یکی از مأموریتهای مهم زندگی مشترک، آرامش دهی است. اگر آرامش ( دیداری - کلامی - رفتاری) زندگی را به هم زدید، زن نیستید ، مصیبت است...
   

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 15.1 مگابایت

  تلاوت صفحه 491 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 13  از سوره مبارکه حجرات
   یَآ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى‏ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَ قَبَآئِلَ لِتَعَارَفُواْ إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ
  اى مردم! ما شما را از مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‏ ها و قبیله‏ ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید، همانا گرامى‏ ترین شما نزد خدا، با تقواترین شماست، همانا خدا داناى خبیر است.
  نکات تفسیری :

  1-مرد یا زن بودن، یا از فلان قبیله وقوم بودن، ملاک افتخار نیست که اینها کار خداوند است. «خلقنا، جعلنا»
  2- تفاوت‏هایى که در شکل و قیافه و نژاد انسان‏ها دیده مى‏ شود، حکیمانه و براى شناسائى یکدیگر است، نه براى تفاخر. «لتعارفوا»
  3- کرامت در نزد مردم زودگذر است، کسب کرامت در نزد خداوند مهم است. «اکرمکم عنداللّه»
  4- قرآن، تمام تبعیض‏هاى نژادى، حزبى، قومى، قبیله‏ اى، اقلیمى، اقتصادى، فکرى، فرهنگى، اجتماعى و نظامى را مردود مى‏ شمارد و ملاک فضیلت را تقوا مى‏ داند. «ان اکرمکم عنداللّه أتقاکم»
  5- ادّعاى تقوا و تظاهر به آن نکنیم که خدا همه را خوب مى‏ شناسد. «علیم خبیر»

  ماه مبارک رمضان مغتنم ترین فرصت برای نزدیک شدن به صاحب الزمان علیه السلام است . یکی از وقایع ماه مبارک رمضان شب قدر است که از هزار ماه بهتر است . اتفاقی که در آن شب می افتد مربوط به امام زمان است و تبعاتش به ما می رسد....


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.

  حجم: 16.8 مگابایت

   

   

  تلاوت صفحه 490 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

   

  آیه شماره 12  از سوره مبارکه حجرات
   یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اجْتَنِبُواْ کَثِیراً مِّنَ الظَّنِ‏ّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِ‏ّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُواْ وَلَا یَغْتَب بَّعْضُکُم بَعْضاً أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَن یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیمٌ‏
  اى کسانى که ایمان آورده‏ اید! از بسیارى گمان‏ها دورى کنید، زیرا بعضى گمان‏ها گناه است. و (در کار دیگران) تجسّس نکنید و بعضى از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا هیچ یک از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ (هرگز) بلکه آن را ناپسند مى‏ دانید و از خدا پروا کنید، همانا خداوند بسیار توبه ‏پذیر مهربان است.
  نکات تفسیری :

  1- ایمان، تعهّدآور است و باید از یک‏سرى افکار و اعمال دورى نماید. «یا ایّها الّذین آمنوا اجتنبوا...» (ایمان، با سوءظن و تجسّس و غیبت سازگار نیست.)
  2- براى دورى از گناهان حتمى، باید از گناهان احتمالى اجتناب کنیم. (بنابراین از آنجایى که برخى گمان‏ها گناه است، باید از بسیارى گمان‏ها، دورى کنیم.) «اجتنبوا کثیراً... انّ بعض الظن اثم»
  3- براى جلوگیرى از غیبت باید زمینه‏ هاى غیبت را مسدود کرد. (راه ورود به غیبت، اوّل سوء ظن و سپس پیگیرى و تجسّس است، لذا قرآن به همان ترتیب نهى کرده است.) «اجتنبوا کثیراً من الظن... لاتجسسوا ولا یغتب»
  4- همان گونه که مرده قدرت دفاع از خود را ندارد، شخصى که مورد غیبت قرار گرفته است، چون حاضر نیست، قدرت دفاع ندارد. «میتاً»
  5- غیبت کردن، نوعى درّندگى است. «یأکل لحم اخیه میتاً»

  دسته بندی ها

  حدیث هفته

  حدیث 17

  امام على علیه السلام:

  اِعلَم أنّ کلَّ شی‏ءٍ تُصیبُهُ مِن الدنیا فوقَ قُوتِکَ فإنّما أنتَ فیهِ خازنٌ لِغیرِکَ

  بدان که هر چه از دنیا بیش از کفایت فراهم مى کنى، آن را براى غیر خود ذخیره مى نمایى

  الخصال: 16 / 58؛ توسعه اقتصادی بر پایه قرآن و حدیث: ج2، ص1052