امام(ع) در واپسین لحظه های زندگی خویش شرایط ناگواری خانواده و فرزندان، غصّه یتیمی و از دست دادن نزدیکترین عزیزان از یک طرف، طی مسیر کربلا تا شام و از شام به مدینه، همراهی دشمنان سنگدل، از طرف دیگر را مجسّم کرد. در چنین شرایطی آن امام همام شیوه دعوت به صبر و بردباری و توجّه دادن به نصرت الهی را برگزید تا با دم حسینی خود روح خسته آنان را توان دوباره ببخشد و عزمشان را برای دست یابی به همه اهداف، تقویت نمایند. در مقاتل آمده است:

هنگامی که امام (ع) همه یارانش را دید که شهید شده اند، برای وداع به خیمه ها آمد و ندا دادند: ای سکینه، ای فاطمه، ای زینب، ای ام کلثوم، آخرین درود و سلام من بر شما باد.(۱۶)

سکینه صدا زد: ای پدر آیا تن به مرگ داده ای؟

فرمود: کسی که یاور ندارد، چگونه تن به مرگ ندهد.

طبق نقل دیگر فرمود: ای نور چشم من! کسی که یار و یاوری ندارد، چگونه تسلیم مرگ نشود، ولی (فرزندم) رحمت و نصرت خداوند در دنیا وآخرت به همراه شما است، دخترم بر قضاء الهی، صبر پیشه کن و زبان به شکوه مگشای، زیرا دنیا محلّ گذر است، ولی آخرت خانه همیشگی است.

سکینه گفت: ما را به حرم جدّمان (مدینه) بازگردان.

امام فرمود: لَو تُرِکَ القَطا لَغَفا و نامَ؛ اگر پرنده قطا را بگذارند، در جایگاه خود آرام می گیرد و استراحت می کند.

سکینه گریه کرد، امام حسین (ع) دختر عزیزش را به سینه چسباند و اشکهایش را پاک نمود و اشعاری خواند که ترجمه اش چنین است:

ای سکینه جانم! بدان که بعد از شهادتم، گریه تو بسیار خواهد شد، دل مرا با افسوس، به سرشک خود مسوزان تا جان در بدن دارم، پس وقتی که کشته شدم تو بر هر کس نزدیکتر به بدن من می باشی که کنارم بیائی و گریه کنی، ای برگزیده بانوان.(۱۷)

طبق نقل سوم آن حضرت به فرزندان و خواهران چنین توصیه نمود: خودتان را برای گرفتاری آماده کنید و بدانید خداوند نگهدار و یاور شما است و شما را از شرّ دشمنان نجات می بخشد و عاقبت امرتان را به خیر خواهد کرد، دشمنانتان را با انواع بلاها عذاب خواهد نمود و به شما، در برابر این گرفتاری، انواع نعمت و کرامت عطاء خواهد کرد. پس زبان به شکوه مگشایید و سخنی مگویید که از منزلت و ارزش شما بکاهد.

۳۰۸ – تلاوت قرآن کریم

تاریخ: ۰۵-آذر-۱۳۹۴

تلاوت صفحه ۳۰۸ :

قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

آیه شماره ۵۱  از سوره مبارکه عنکبوت
أَ وَ لَمْ یَکْفِهِمْ أَنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ یُتْلىَ‏ عَلَیْهِمْ إِنَّ فىِ ذَالِکَ لَرَحْمَهً وَ ذِکْرَى‏ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ
آیا برای آنان کافی نیست که این کتاب را بر تو نازل کردیم که پیوسته بر آنها تلاوت می‏ شود؟! در این، رحمت و تذکری است برای کسانی که ایمان می‏ آورند (و این معجزه بسیار واضحی است) .
نکات تفسیری :

۱- قرآن، کتابى جامع و کامل است و همه‏ ى نیازهاى معنوى را به نوعى پاسخ داده و تأمین مى‏ کند. «اولم یکفهم»
۲- هم پیامبرِ خدا، «رحمه للعالمین»(۱۵۴) است و هم کتابش. («رحمهً» نکره و با تنوین آمده، که نشانه‏ ى بزرگى و عظمت آن است)
۳- قرآن، مایه‏ ى رحمت و دورى از غفلت است. «لرحمهً و ذکرى»
۴- شرط دریافت رحمت و پذیرش تذکّرات الهى، ایمان است. «لقوم یؤمنون»

۳۰۷ – تلاوت قرآن کریم

تاریخ: ۰۴-آذر-۱۳۹۴

تلاوت صفحه۳۰۷ :

قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

آیه شماره ۵۰  از سوره مبارکه عنکبوت
وَ قَالُواْ لَوْ لَا أُنزِلَ عَلَیْهِ ءَایَاتٌ مِّن رَّبِّهِ قُلْ إِنَّمَا الآیَاتُ عِندَ اللَّهِ وَ إِنَّمَا أَنَا نَذِیرٌ مُّبِینٌ
گفتند: «چرا معجزاتی از سوی پروردگارش بر او نازل نشده؟!» بگو: «معجزات همه نزد خداست (و به فرمان او نازل می‏ شود، نه به میل من و شما); من تنها بیم دهنده‏ ای آشکارم!
نکات تفسیری :

۱- بهانه‏ جویى افراد لجوج، تمام شدنى نیست. (با دیدن انواع معجزه، باز هم معجزه‏ ى دیگرى مى‏ خواهند.) «لولا انزل»
۲- پیامبر در برابر بهانه جویان مقاومت مى‏ کرد و به آنان پاسخ مى ‏داد، زیرا معجزه کارى حکیمانه و الهى است نه بازیچه‏ ى بهانه جویان. «قل انّما الایات عند اللّه»
۳- هشدار و انذار، به دلیل غفلت‏ زدایى، قوى‏ تر و مؤثّرتر از بشارت و امید است. «انّما انا نذیر» و نفرمود: «انّما انا بشیر»
۴- هشدار انبیا، صریح و شفّاف است. (نه با کنایه و ابهام و تعریض) «مبین»

… امیر مؤمنان در ادامه نامه اش به عثمان بن حنیف می فرماید :” مرا با ورع و کوشش و عفت و پاکدامنی خودتان یاری کنید.” برخی گفته اند ورع بالاتر از تقواست چون ورع وقوف عند الشبهات است اما آنچه در قرآن ذکر شده نشانگر این است که تقوا واژه کلیدی قرآن است و اعم از ورع است چرا که هم جنبه های ایجابی واثباتی را در بر می گیرد و هم جنبه های سلبی را ….

 

برای دانلودکردن اینجا کلیک کنید.

صفحه 1 از 29812345...102030...انتها
طراحی و اجرای قالب M3G.ir