تاریخ اسلام – جلسه ۱۰۴ (۹۴/۳/۳)

تاریخ: ۰۴-خرداد-۱۳۹۴

… قباد بن منذر گفت: اینها هیچ سهمی برای شما قائل نیستند.  لذا اگر پیشنهاد شما را در مشارکت کردن در قدرت و تأسیس دولت خود مختار یا دو تا حکومت در قلمرو عربستان قبول نکردند اینها را اخراج کنید و با توانایی خودتان حکومت را قبضه کنید . یعنی عملاً وارد یک دوره درگیری از نوع جدیدی در شبه جزیره عربستان شوید . قباد بن منذر که به شدت بر افروخته شده بود با اوقات تلخی تمام گفت :”به من اعتماد کنید . من مرد جهان دیده ای هستم” و بعد هم مثل عمر شمشیر کشید و گفت :”هر کس مخالفت کند بینی اش را با شمشیر خرد می کنم .” این همان چیزی بود که عمر و ابوبکر می خواستند. اینجا موقعیت ابوبکر بیشتر تثبیت شد چون لااقل او شمشیر نکشید…..

برای دانلود کردن اینجا کلیک کنید.

۱۲۲ – تلاوت قرآن کریم

تاریخ: ۰۴-خرداد-۱۳۹۴

تلاوت صفحه ۱۲۲:

قطره ای از دریای بیکران کلام الهی:

آیه شماره ۱۸  از سوره مبارکه فرقان
قَالُواْ سُبْحَانَکَ مَا کاَنَ یَنبَغِى لَنَا أَن نَّتَّخِذَ مِن دُونِکَ مِنْ أَوْلِیَاءَ وَ لَاکِن مَّتَّعْتَهُمْ وَ ءَابَاءَهُمْ حَتىَ‏ نَسُواْ الذِّکْرَ وَ کاَنُواْ قَوْمَا بُورًا
(در پاسخ) می ‏گویند: «منزهی تو! برای ما شایسته نبود که غیر از تو اولیایی برگزینیم، ولی آنان و پدرانشان را از نعمتها برخوردار نمودی تا اینکه (به جای شکر نعمت) یاد تو را فراموش کردند و تباه و هلاک شدند.»
نکات تفسیری : ۱- هر کجا سخنى از شرک به میان آمد، تسبیح وتنزیه خدا لازم است. «سبحانک»
۲- خداوند نعمت‏هاى خود را حتّى از منحرفان دریغ نمى ‏دارد. «لکن متّعتهم»
۳-خطر مال در جایى است که سبب فراموشى خدا شود، نه این که مال مطلقاً بد و خطرناک باشد. «متّعتهم… حتّى نسوا»
۴- در خانواده‏ هایى که چند نسل آنها مرفّه بوده ‏اند، زمینه‏ ى فراموشى از خدا و قیامت، بیشتر است. «و آبائهم»
۵-به مال و جلوه‏ گرى‏ هاى مرفّهین نگاه نکنید، همه‏ ى آنان تباه شدنى هستند. «کانوا قوماً بورا»

مفاهیم قرآن – جلسه ۷۹ (۹۴/۳/۳)

تاریخ: ۰۳-خرداد-۱۳۹۴

استاد در آخرین جلسه درس ترم جاری به تبیین آیات ۸ تا آخر سوره طلاق (نساء صغری ) پرداخت. این آیات با بیان عذاب دنیوی و اخروی افراد و جوامعی که از قوانین الهی و دستورات پیامبران خدا سر پیچی کرده بودند ، از مؤمنان می خواهد که راه خود را از آنان جدا کنند و در همه مسائل فردی و اجتماعی (از جمله احکام طلاق ) ، به دستورات خدا پایبند باشد و از مخالفت با فرامین الهی اجتناب کنند تا در دنیا و آخرت به سعادت برسند  ….

برای دانلود کردن اینجا کلیک کنید.

۱۲۱ – تلاوت قرآن کریم

تاریخ: ۰۳-خرداد-۱۳۹۴

تلاوت صفحه ۱۲۱:

قطره ای از دریای بیکران کلام الهی:

آیه شماره ۱۷  از سوره مبارکه فرقان
وَ یَوْمَ یَحْشُرُهُمْ وَ مَا یَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَیَقُولُ ءَ أَنتُمْ أَضْلَلْتُمْ عِبَادِى هَؤُلَاءِ أَمْ هُمْ ضَلُّواْ السَّبِیلَ
(به خاطر بیاور) روزی را که همه آنان و معبودهایی را که غیر از خدا می‏ پرستند جمع می‏ کند، آنگاه به آنها می‏ گوید: «آیا شما این بندگان مرا گمراه کردید یا خود آنان راه را گم کردند؟!»
نکات تفسیری : ۱-در قیامت از مشرکان ومعبودهاى آنان بازخواست مى‏ شود. «یحشرهم و ما یعبدون فیقول…»
۲- در قیامت، غیر از انسان موجودات دیگرى نیز مبعوث خواهند شد، مانند بت‏ها. «و ما یعبدون»
۳-در قیامت، همه چیز شعور پیدا مى‏ کند و مخاطب قرار مى‏ گیرد. «ءَانتم»
۴- خداپرستى، در فطرت همه‏ ى انسان‏ها وجود دارد و انحراف بشر عارضى است. «ءَانتم اضللتم… أم هم ضلّوا» (کلمه‏ ى «السبیل» نیز نشانه‏ ى آن است که راه معهود، همان راه طبیعى و فطرى است.)

صفحه 1 از 20212345...102030...انتها
طراحی و اجرای قالب M3G.ir