مؤسسه قرآن و عترت علی بن موسی الرضا (ع)

.:: یا علی بن موسی الرضا (ع) ::.

   

   

  تلاوت صفحه 489 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

   

  آیه شماره 11  از سوره مبارکه حجرات
   یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى‏ أَن یَکُونُواْ خَیْراً مِّنْهُمْ وَلَا نِسَآءٌ مِّن نِّسَآءٍ عَسَى‏ أَن یَکُنَّ خَیْراً مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُواْ أَنفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُواْ بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَن لَّمْ یَتُبْ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ
  اى کسانى که ایمان آورده‏ اید! مبادا گروهى (از شما) گروهى دیگر را مسخره کند، چه بسا که مسخره ‏شدگان بهتر از مسخره‏ کنندگان باشند و زنان نیز، زنان دیگر را مسخره نکنند، شاید که آنان بهتر از اینان باشند و در میان خودتان عیب‏جویى نکنید و یکدیگر را با لقب‏هاى بد نخوانید. (زیرا) فسق(و بدنام بودن) پس از ایمان، بد رسمى است، (و سزاوار شما نیست.) و هرکس (از این اعمال) توبه نکند، پس آنان همان ستمگرانند.
  نکات تفسیری :

  1- کسى که مردم را از توهین به دیگران باز مى‏ دارد نباید در شیوه‏ ى سخنش توهین باشد. «لایسخر قوم من قوم» (نفرمود: «لاتسخروا» یعنى شما که مسخره‏ کننده هستید.)
  2- ریشه‏ ى مسخره کردن، احساس خودبرتربینى است که قرآن این ریشه را مى‏ خشکاند و مى‏ فرماید: نباید خود را بهتر از دیگران بدانید، شاید او بهتر از شما باشد. «عسى ان یکونوا خیرا»
  3- ما از باطن و سرانجام مردم آگاه نیستیم، پس نباید ظاهربین، سطحى‏نگر وامروز بین باشیم. «عسى‏ان‏یکونوا خیراً...»
  4- بد صدا زدن، یک طرفه باقى نمى‏ ماند، دیر یا زود مسئله به دو طرف کشیده مى ‏شود. «لاتنابزوا بالالقاب» («تنابزوا» براى کار طرفینى است)
  5- مسخره کردن و بدنام بردن، گناه است و توبه لازم دارد. «و من لم یتب فاولئک هم الظالمون» (البتّه توبه تنها به زبان نیست، بلکه توبه ‏ى تحقیر کردن، تکریم نمودن است.)

  استاد محمدی در آخرین جلسه کلاس شرح نهج البلاغه (در ترم جاری) فراز های پایانی خطبه 156 را بیان و سپس به بیان نکاتی جهت استفاده بهتر از ایام ماه مبارک رمضان پرداختند :


  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 15.3 مگابایت

  آخرین جلسه شرح احادیث کتاب چهل حدیث حضرت امام خمینی"ره"

  ... انسان کامل واسطه اداره عالم و واسطه فیض رسانی به عالم از طرف خداست که مصداق تامّ آن اهل بیت هستند و هر انسانی که به اهل بیت نزدیکتر باشد، او هم مظهریّت اسماء و صفات خدا را می تواند داشته باشد...

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 18.3 مگابایت

   

   

  تلاوت صفحه 488 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

   

  آیه شماره 10  از سوره مبارکه حجرات
   إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُواْ بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ
  همانا مؤمنان با یکدیگر برادرند، پس میان برادران خود، (در صورت اختلاف و نزاع) صلح و آشتى برقرار کنید و از خدا پروا کنید تا مورد رحمت قرار گیرید.
  نکات تفسیری :

  1- جلوگیرى از نزاع و اقدام براى اصلاح و برقرارى صلح، وظیفه‏ ى همه است، نه گروهى خاص. «فاصلحوا»
  2- اصلاح کننده نیز خود را برادر طرفین درگیر بداند. «فاصلحوا بین أخویکم»
  3- اصلاح و آشتى دادن، آفاتى دارد که باید مراقب بود. «فاصلحوا... و اتقوا اللّه»
  4- صلح و صفا، مقدّمه ‏ى نزول رحمت الهى است. «فاصلحوا... ترحمون»
  5- جامعه بى‏ تقوا، از دریافت رحمت الهى محروم است. «اتقوا اللّه لعلّکم ترحمون»

  با مباحث امروز به این نتیجه رسیدیم که مانع معرفت و هدایت از نظر قرآن و مانع باز شدن دریچه های دل به سمت ماوراء تسلیم نبودن در برابر حق است. همان چیزی که قبلاً هم دیدیم که عامل معرفت تسلیم بودن در برابر حق بود...

   

   

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 25.9 مگابایت
  دریافت فایل pdf جلسه سیزدهم

   

   

  تلاوت صفحه 487 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 9  از سوره مبارکه حجرات
   وَإِن طَآئِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُواْ فَأَصْلِحُواْ بَیْنَهُمَا فَإِن بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى‏ فَقَاتِلُواْ الَّتِى تَبْغِى حَتَّى‏ تَفِى‏ءَ إِلَى‏ أَمْرِ اللَّهِ فَإِن فَآءَتْ فَأَصْلِحُواْ بَیْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُواْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ
  و اگر دو گروه از مؤمنان به نزاع و جنگ پرداختند، پس میان آنان صلح و آشتى برقرار کنید. سپس اگر یکى از دو گروه بر دیگرى تجاوز کرد، با متجاوز بجنگید تا به فرمان خداوند بازگردد. پس اگر متجاوز بازگشت (و دست از تجاوز برداشت)، میان آن دو گروه به عدالت صلح برقرار کنید و عدالت ورزید که خداوند عدالت‏ پیشگان را دوست دارد.
  نکات تفسیری :

  1- مسلمانان در برابر یکدیگر مسئولند وبى‏ تفاوتى در برابر درگیرى‏ ها پذیرفته نیست. «فَاصلِحوا بینهما»
  2- در مبارزات اسلامى، هدفهاى شخصى، قومى، حزبى، یا انتقام، خودنمائى و گرفتن زهر چشم از دیگران مطرح نیست، بلکه هدف، برگشتن یاغى به راه خداست. «حتّى تَفى‏ء الى امر اللَّه»
  3- در مرحله‏ ى درگیرى که متجاوز معلوم نیست، باید تلاش براى خاموش کردن اصل فتنه و ایجاد صلح باشد، «فَاصلحوا بینهما» ولى در مرحله ‏ى بعد که متجاوز و یاغى شناخته شد، صلح باید در سمت و سوى دفاع از مظلوم و گرفتن حقّ او از ظالم باشد. «فَاصلحوا بینهما بالعَدل»
  4- وظیفه مسلمانان در شرایط مختلف تفاوت دارد؛ گاهى اصلاح است و گاهى جنگ. (در این آیه، هم کلمه «اصلحوا» دو بار آمده است و هم کلمه «قاتلوا»)
  5- صلح دادن دو طرف جنگ بدون برقرارى عدالت، محبوب خداوند نیست. «انّ اللّه یحبّ المقسِطین»

  روز شنبه به مناسبت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود ، مراسم جشنی در مؤسسه برگزار شد . مدعوین در این مراسم از بیانات حجت الاسلام والمسلمین پناهیان پیرامون زن و مسائل روز جامعه بهره مند شدند.

   

  برای دریافت فایل صوتی اینجا کلیک کنید.
  حجم: 12.8 مگابایت

  انتظار فرج

  آقاجان!

  بی تو بودن که نوشتن ندارد

  بیا...

  تلاوت صفحه 486 :

  قطره ای از دریای بیکران کلام الهی :

  آیه شماره 33  از سوره مبارکه فرقان
   وَ لَا یَأْتُونَکَ بِمَثَلٍ إِلَّا جِئْنَاکَ بِالْحَقّ‏ِ وَ أَحْسَنَ تَفْسِیرًا
  آنان هیچ مثلی برای تو نمی‏ آورند مگر اینکه ما حق را برای تو می‏ آوریم، و تفسیری بهتر (و پاسخی دندان شکن که در برابر آن ناتوان شوند)!
  نکات تفسیری :

  1- قرآن، کتاب جامعى است و به همه‏ ى ایرادها پاسخ مى‏ دهد. «و لایأتونک بمثل الاّ جئناک بالحقّ...»
  2- انبیا با مخالفان درگیر بودند و از راه استدلال با آنان رفتار مى‏ کردند. «لایأتونک بمثل الاّ جئناک بالحقّ...»
  3- خداوند از انبیا دفاع مى‏ کند و در برابر سخنان باطل کفّار، کلام حقّ را مطرح مى‏ کند. «و لا یأتونک بمثل الاّ جئناک» و نفرمود: «جئتَ»
  4 - علم و سخن پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله از جانب خداست. «جئناک...»
  5- گفتار و اعتراض دیگران را با کلام بهتر جواب دهیم. «و احسن تفسیرا»

  با رؤیای لحظه آمدنت، خیابان های انتظار را قدم می زنم.

  چشم های خسته ام، درد سالیان دراز سکوتت را و سالیان سرد نیامدنت را در این کوچه های مه آلود می گرید.

  بیا که بی تو نه سحر را طاقتی است و نه صبح را صداقتی؛ که سحر به شبنم لطف تو بیدار می شود و صبح، به سلام تو از جا بر می خیزد....

  مهدیا! می خواهیم به قله کوه انسانیت برسیم، دستمان را بگیر، مگر نه اینکه تو باقی مانده جود خدا و از تبار حسین و دودمان کریمانی و احسان و دستگیری توست.
  ما به افق تابناک فروغ ازلی خیره می شویم و به امید آمدن روزهای شادی و لحظه های نورانی، خود را از مهر تو سرمست می سازیم و دست طلب و ادب به دامان تو در می آویزیم و به تولای تو چنگ می زنیم. ما همچو گدایان سر راهت می نشینیم تا با طلعت رشیده خویش، بر زمین و زمان عطر ولایت بپاشی و ما در فضای عطرآگین کرامت تو، جان تازه بگیریم و نماز شکر را به امامت تو برپا کنیم و در برابر رب کعبه خاضع شویم و ویرانی ظلم و آزادی انسان را جشن بگیریم و سرود حمد را با آهنگ عشق دمساز کنیم و بدین گونه نشان خواهیم داد که پیرو خط سرخ شهادتیم و تو مظهر قهاریت و جباریت خدایی و انتقامخواه خون حسین و رهروان عاشورایی. پس بر کافران بتاز و با آنان بستیز و ارکان ستم را ویران ساز و وعده الهی را تحقق بخش که فرمود:
  " و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین."
  اراده کردیم بر آنان که در روی زمین ضعیف شمرده شدند، منت گذاریم و آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم

  دسته بندی ها

  حدیث هفته

  حدیث هفته - امان اهل زمین

  امام مهدى علیه السلام :

  أمّا وَجهُ الانْتِفاعِ بی فی غَیبَتی فکالانْتِفاعِ بالشَّمسِ إذا غَیَّبها عَنِ الأبصارِ السَّحابُ، وإنّی لَأمانٌ لأهلِ الأرضِ

  چگونگى بهره مند شدن از من در روزگار غیبتم همچون بهره مند شدن از خورشید است، آنگاه که در پس ابر از دیدگان پنهان مى شود. من مایه امان زمینیانم همچنان که ستارگانْ مایه امان آسمانیان هستند

  کمال الدین وتمام النعمة، ص483؛ مروارید درخشان، ص87